1486. допоможіть і мені зясувати: в мого сина сьогодні іменини(Захар) 18.09. Що потрібно зробити в такий день і як правильно молитися (яка молитва)? Спаси Господи.

День Ангела — особливий день. Ми святкуємо тут, на землі, пам’ять свого святого, щоб і наші святі згадали і клопотали за нас перед Богом. В цей день було б добре прийти в храм і причастити сина. Також можна замовити в храмі подячний молебен. Ще принято особливо молитись своєму святому покровителю, можна вдома.  Молитва до пророка Захарії та праведної Єлисавети:

Молитва:
О святии угодницы Божии, пророче Захарие и праведная Елисавето! Подвигом добрым подвизавшеся на земли, восприяли есте на небесех венец правды, егоже уготовал есть Господь всем любящим Его. Темже взирающе на святый ваш образ, радуемся о преславнем скончании жительства вашего и чтим святую память вашу. Вы же, предстоя Престолу Божию, приимите моления наша и ко Всемилостивому Богу принесите, о еже простити нам всякое прегрешение и помощи нам стати противу кознем диавольским, да избавльшеся от скорбей, болезней, бед и напастей и всякаго зла, благочестно и праведно поживем в нынешнем веце и сподобимся предстательством вашим, аще и недостойни есмы, видети благая на земли живых, славяще Единаго во святых Своих славимаго Бога, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и во веки веков. Аминь.

P.S. Запитання на сайт надійшло тільки 22.09.